Specjalności:
- Elektroenergetyka,
- Elektrotechnika Przemysłowa,
- Odnawialne Źródła Energii,
- Control in Electrical Power Engineering,
- Renewable Energy Systems.
Opis kierunku
Studenci mają możliwość studiowania w zakresie szeroko pojmowanej elektrotechniki, w tym zagadnień związanych z wytwarzaniem, rozdziałem, przesyłem oraz przetwarzaniem i użytkowaniem energii elektrycznej na trzech specjalnościach prowadzonych w języku polskim: Elektroenergetyka, Elektrotechnika Przemysłowa, Odnawialne Źródła Energii oraz dwóch specjalnościach prowadzonych w języku angielskim: Control in Electrical Power Engineering, Renewable Energy Systems.
Studia kierunkowe uzupełnione są wiedzą z zakresu m.in.:
- elektroniki i techniki mikroprocesorowej,
- informatyki,
- technik zarządzania i marketingu.
Studia zapewniają poznanie tych wszystkich zagadnień, które pozwolą absolwentowi na znalezienie atrakcyjnej i ciekawej pracy we wszystkich gałęziach energetyki i przemysłu, przykładowo w działach utrzymania ruchu elektrycznego. Zostając absolwentem kierunku elektrotechnika będziesz mógł starać się o uprawnienia budowlane w zakresie projektowania instalacji elektrycznych, a także do kierowania robotami budowlanymi w specjalności elektroenergetyki bez ograniczeń, co do wielkości (kubatury) obiektu budowlanego i wysokości napięć.
- Elektrotechnika przemysłowa
Kształcenie na tej specjalności odbywa się w zakresie racjonalnego wykorzystania i przetwarzania energii elektrycznej w procesach technologicznych, przemysłowychtudenci mają szansę zdobyć nowoczesną i ugruntowaną praktycznie wiedzę z zakresu:
szeroko rozumianej nowoczesnej techniki automatycznej regulacji do zastosowań w układach napędowych, maszyn elektrycznych i energoelektroniki , komputerowych systemów projektowania CAD w elektroenergetyce układów automatyki przemysłowej, wykorzystywania nowoczesnych technologii elektronowych.
Absolwenci znajdują zatrudnienie we wszystkich gałęziach przemysłu i transportu, oraz biurach konstrukcyjnych i projektowych.
- Elektroenergetyka
Studenci tej specjalności mają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności z najbardziej uniwersalnych i przydatnych w praktyce zawodowej dziedzin z obszaru wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej oraz poznania nowoczesnych rozwiązań technicznych, technologicznych i informatycznych w zakresie m.in.:
- ochrony odgromowej i przepięciowej,
- podstaw cyfrowej automatyki,
- pracy systemu elektroenergetycznego,
- gospodarki energetycznej
- zabezpieczeń sieci średniego napięcia,
- komputerowych systemów sterowania i projektowania CAD w elektroenergetyce.
Zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą absolwentom na znalezienie interesującej pracy w przedsiębiorstwach energetycznych, zakładach przemysłowych, firmach usługowych i biurach projektowych lub pracę w ramach własnej działalności gospodarczej w branży elektrotechnicznej.
- Odnawialne źródła energii
Studiujący na tej specjalności poznają podstawy wytwarzania i przetwarzania różnych rodzajów energii, pozyskiwanej ze źródeł kopalnych oraz odnawialnych, w celu wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej. Studia w zakresie źródeł odnawialnych obejmują m.in. zagadnienia:
- budowy farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych wraz z problematyką specyficznych rozwiązań elektromaszynowych i fotowoltaicznych,
- układów sterowania, automatyki i komunikacji oraz przekształtników energoelektronicznych,
- współpracy systemów energetycznych z rozproszonymi źródłami energii i ekologii przemysłowej,
- obowiązujących krajowych i unijnych regulacji prawnych dotyczących wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz zasad zrównoważonego rozwoju.
Wszystkie programy i karty studiów znajdziecie tutaj
Wybrane tematy prac magisterskich zrealizowanych przez studentów kierunku Elektrotechnika, które uzyskały nagrody w konkursach na najlepsze prace dyplomowe:
„Analiza napędu elektrycznego do motocykla wyścigowego klasy MotoStudent”, „Napęd łodzi elektrycznej z silnikiem BLDC”, „Modelowanie, pomiar oraz analiza porównawcza operacji łączeniowych wyłączników próżniowych HVX produkcji Schneider Electric w obwodach z obciążeniem typu L i LC”, „Analiza pracy impulsowego przekształtnika sieciowego w stanach awaryjnych”, „Analiza możliwości zwiększenia niezawodności zasilania PCC Rokita w energię elektryczną”, „Charakterystyka pracy sieci wydzielonej z elektrownią wiatrową”.