Cel projektu
Celem Projektu jest opracowanie, zaprojektowanie, wykonanie i zbadanie modeli nowoczesnych układów napędowych z magnetoelektrycznymi silnikami elektrycznymi nowej generacji o możliwie jak największej sprawności, dostosowanych do pracy w warunkach kopalnianych, to znaczy w środowisku o dużej wilgotności i podwyższonej temperaturze. Opracowane będą napędy z silnikami i z układami sterowania dostosowanymi do specyfiki i charakteru obciążenia pomp i wentylatorów kopalnianych.
Badania nad poszukiwaniem nowoczesnych energooszczędnych napędów będą wiązały się z dążeniami do:
- opracowania nowatorskich struktur maszyn elektrycznych, w tym struktur o hybrydowym obwodzie magnetycznym i hybrydowych magnesach,
- opracowania nowych metod obliczeń projektowych i optymalizacyjnych układów napędowych,
- stworzenia materiałów magnetycznych o parametrach dostosowanych do wymagań maszyn magnetoelektrycznych,
- uzyskania nowych tworzyw na potrzeby układów izolacyjnych i ochronnych,
- opracowania energooszczędnych układów sterowania dostosowanych do pracy w warunkach kopalnianych.
Opracowanie nowych energooszczędnych technologii zwiększy konkurencyjność polskiego przemysłu wydobywczego, a także polskiego przemysłu elektrotechnicznego. Opracowane energooszczędne silniki będą bowiem mogły pracować także w innych gałęziach przemysłu, po niewielkich modyfikacjach lub bez modyfikacji. Polska przez wiele lat miała duże osiągnięcia w badaniach nad napędami i maszynami elektrycznymi. Podjęte w projekcie badania zapewnią ciągłość osiągnięć i stworzą możliwości włączenia polskich naukowców pracujących zagranicą do działań na rzecz polskiego przemysłu.
Z realizacją wyżej wymienionego celu wiązać się będzie poszerzenie wiedzy o technologiach energooszczędnych i stworzenie bazy wiedzy do ciągłych badań nad optymalizacją istniejących i wdrażaniem nowych napędów elektrycznych i urządzeń elektromechanicznych.