Wydział Elektryczny

prof. dr hab. inż. Maciej Jaroszewski

Moja aktywność naukowa dotyczy szeroko pojętej elektrotechniki. Prowadzę ją także we współpracy międzynarodowej, m.in. z Indiami (współpraca z prof. Sabu Thomas, rektorem Mahatma Gandhi University w Kerali) i Francją (współpraca z prof. Abderrahmane Beroual z Ecole Cetrale de Lyon). Moje prace badawcze dotyczą głównie wysokonapięciowych ograniczników przepięć i warystorów ZnO (rozwinąłem metody diagnostyki wysokonapięciowych urządzeń ochrony przeciwprzepięciowej dla krytycznej infrastruktury układu przesyłu energii elektrycznej i przeanalizowałem procesy starzeniowe w tych urządzeniach), wysokonapięciowej izolacji napowietrznej (pracowałem nad nowoczesna diagnostyką izolacji napowietrznej w eksploatacji oraz nad doborem izolacji napowietrznej do warunków zabrudzeniowych), materiałów ferrytowych (wykazałem, że przewodnictwo elektryczne w ferrytach typu M wynika przede wszystkim z hoppingu elektronów między jonami Fe3+ i Fe2+. Dotowanie materiału jonami innych pierwiastków powoduje zmiany koncentracji jonów Fe3+ co wpływa na hopping pomiędzy jonami Fe3+ i Fe2+), wysokonapięciowej izolacji ciekłej (moje prace dotyczą elektryzacji przepływowej oraz ruchu elektrohydrodynamicznego cieczy które to zjawiska mogą prowadzić do lokalnego wzrostu natężenia pola elektrycznego i w konsekwencji do katastrofalnej awarii transformatorów mocy), ekranowania elektromagnetycznego (badania podjęte przeze mnie pozwoliły na uzyskanie nowych materiałów do osłony przed promieniowaniem elektromagnetycznym w postaci plazmowo powlekanych wyrobów tekstylnych). Prace badawcze prowadziłem w ramach projektów badawczych finansowanych ze źródeł zarówno krajowych (KBN) jak i europejskich (POIG) oraz pozaeuropejskich (Indie).

Część wyników moich badań została opublikowana w wiodących czasopismach z branzy, jak n.p. Journal of American Ceramic Society, European Physical Journal B, , IEEE Transactions on Dielectrics and Electrical Insulation, Journal of Non-Crystalline Solids, Composite Interfaces, Journal of Applied Polymer Science.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję