Wydział Elektryczny

VIII Konferencja Generacja Przesył Wykorzystanie 2021

Data: 16.12.2021 Kategoria: Informacje ogólne, Nauka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W dniach 10-12 grudnia na Politechnice Wrocławskiej w Jeleniej Górze odbyła się VIII edycja Konferencji Naukowej Generacja-Przesył-Wykorzystanie GPW 2021. Organizatorami Konferencji była Politechnika Wrocławska oraz Oddział Wrocławski Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Konferencja GPW 2021 była objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki dra hab. Przemysława Czarnka prof. KUL.

Konferencję GPW 2021 rozpoczęła debata Prezesów Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich prof. Andrzeja Hachoła oraz Prezesa Oddziału Jeleniogórskiego SEP Krzysztofa Krzyżaka. Głównym tematem debaty była przyszłość SEP oraz działalność środowiska młodzieżowego w stowarzyszeniu.

W trakcie 4 Sesji: Inauguracyjnej, Inżynierskiej, Uroczystej oraz Uczelnianej, 24 prelegentów wygłosiło 19 prelekcji. Czwórka prelegentów reprezentowała ukraińskie uniwersytety techniczne z Kijowa i Dniepropietrowska – jednym z nich była Maryna Kyrychenko, która jako jedyna zagraniczna uczestniczka wzięła stacjonarny udział w Konferencji GPW 2021.

Wśród gości Konferencji GPW 2021 znalazł się Lech Olszanicki – absolwent pierwszego rocznika absolwentów PWr w Jeleniej Górze, który podzielił się swoimi wrażeniami ze studiowania na PWr w latach 70-tych.

Konferencja GPW odbywa się cyklicznie od 2014 roku. W tym roku po raz pierwszy Konferencja została zorganizowana w tym samym miejscu. Jest to zasługa 3 osób – Dyrektora PWr w Jeleniej Górze prof. Macieja Pawłowskiego, Prezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka oraz Senatora RP Krzysztofa Mroza. Ze względu na ogromne wsparcie całej ww. trójki w organizację VI i VIII edycji Konferencji GPW Zarząd Oddziału Wrocławskiego SEP w listopadzie podjął jednogłośnie uchwałę o nadaniu Medalu im. prof. Kazimierza Idaszewskiego dla Dyrektora prof. Macieja Pawłowskiego, Prezydenta Jerzego Łużniaka i Senatora Krzysztofa Mroza, który jako jedyny z ww. trójki laureatów Medalu mógł wziąć udział w Konferencji GPW 2021. W trakcie Inauguracji Konferencji Prezes Oddziału Wrocławskiego SEP prof. Andrzej Hachoł wręczył Senatorowi Krzysztofowi Mrozowi Medal im. prof. Kazimierza Idaszewskiego, który był współinicjatorem Politechniki Wrocławskiej oraz Oddziału Wrocławskiego SEP.

 

W Sesji Inauguracyjnej, którą prowadzili dr inż. Marta Bątkiewicz-Pantuła oraz dr inż. Tomasz Czapka, prelekcję na temat „Współczesnych problemów w sieciach niskiego napięcia z dużą koncentracją mikrosieci” wygłosiła doktorantka Wydziału Elektrycznego mgr inż. Anna Ostrowska.

W Sesji Inżynierskiej, którą prowadzili prof. Jan Zawilak oraz prof. Leszek Pawlaczyk, prelekcję na temat „Dwunapięciowego dwubiegowe silnika silnika indukcyjnego” wygłosił dr inż. Maciej Gwoździewicz.

W Sesji Inżynierskiej, którą prowadzili prof. Andrzej Sikora oraz dr inż. Marta Bątkiewicz-Pantuła, prelekcje wygłosili doktoranci Wydziału Elektrycznego: mgr inż. Kamila Jankowska („Sterowanie silnikami synchronicznymi z magnesami trwałymi – detekcja uszkodzeń czujników prądu”) oraz mgr inż. Przemysław Pietrzak („Zastosowanie wybranych algorytmów przetwarzania sygnałów do ekstrakcji symptomów uszkodzeń uzwojeń stojana PMSM”).

 

Sesję Uroczystą prowadzili Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Waldemar Pytel oraz Dziekan Wydziału Elektrycznego PWr prof. Waldemar Rebizant. Obecność księdza Biskupa Waldemara Pytla nie była przypadkowa, ponieważ Ksiądz Biskup wziął już po raz 3-ci swój udział w Konferencji GPW.

Honorowym prelegentem Konferencji GPW 2021 był prof. Jerzy Merkisz z Politechniki Poznańskiej, który w trakcie Sesji Uroczystej wygłosił wykład na temat ewolucji napędów w kierunku elektromobilności. Prelekcja wzbudziła ogromne zainteresowanie audytorium, które zadawało prof. Jerzemu Merkiszowi mnóstwo pytań bezpośrednio po wykładzie jak również w kuluarach.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także prelekcja Maryny Kyrychenko w trakcie Sesji Uroczystej, reprezentującą Politechniką Dniepropietrowską, na temat systemu energetycznego Ukrainy – jego stanu obecnego i perspektyw rozwoju.

Po Sesji Uroczystej w ewangelickim Kościele Zbawiciela w Cieplicach w ramach Konferencji GPW 2021 odbyło się Nabożeństwo Ekumeniczne, któremu przewodniczyli Biskup Waldemar Pytel, Biskup Legnicki Kościoła Rzymskokatolickiego prof. Andrzej Siemieniewski, ks. Sebastian Kozieł – proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieplicach, o. Grzegorz Sekuła – proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Jana Chrzciciela w Cieplicach oraz ks. Bazyli Sawczuk – proboszcz Parafia Prawosławnej pw. Św. App. Piotra i Pawła w Jeleniej Górze. Głównym motywem Nabożeństwa była troska o stworzenie. W trakcie Nabożeństwa student Politechniki Wrocławskiej w Legnicy Wit Grosicki wykonywał termogramy kamerą termowizyjną do swojej pracy inżynierskiej pt. „Analiza ekonomiczna i techniczna ogrzewania budynków sakralnych”. Promotorem pracy jest dr inż. Maciej Gwoździewicz.

W ostatni dzień Konferencji, czyli w niedzielę, w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Cieplicach odbyła się Msza Św. w intencji uczestników Konferencji GPW 2021.

Na zakończenie Konferencji Komitet Naukowy nagrodził najlepszych prelegentów tegorocznej edycji Konferencji GPW.

VIII Konferencja Generacja Przesył Wykorzystanie 2021

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję