Wydział Elektryczny

Rozszerzenie oferty dydaktycznej, dotyczącej Przemysłu 4.0 w laboratorium Nowoczesnych Aparatów Elektrycznych PWr

Data: 29.04.2022 Kategoria: Informacje ogólne

Numer projektu: EOG/21/K3/W/0009W

Czas trwania projektu: 02.2022-07.2023

Na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej przez najbliższe 18 miesięcy realizowany będzie „Projekt Edukacja” Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, w ramach dofinansowania z funduszy norweskich i funduszy EOG (Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Nasi pracownicy - dr inż. Joanna Budzisz (kierownik projektu), mgr inż. Michał Czosnyka i dr inż. Wiktoria Grycan, będą zaangażowani w Komponent III - Współpracę instytucjonalną na rzecz poprawy jakości i dopasowania kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) oraz zawodowego kształcenia ustawicznego.

Projekt o nazwie „Rozszerzenie oferty dydaktycznej, dotyczącej Przemysłu 4.0 w laboratorium Nowoczesnych Aparatów Elektrycznych PWr”, będzie realizowany we współpracy z partnerem – firmą ABB, która jest jednym z liderów czwartej rewolucji przemysłowej i wiodącym dostawcą technologii elektryfikacji, automatyki, robotyki oraz systemów napędowych.

Przemysł 4.0 staje się faktem. Z perspektywy przedsiębiorstwa, inwestycje w cyfrowe technologie to konieczność, aby zachować konkurencyjność w zmieniającym się dynamicznie otoczeniu rynkowym. Co istotne, czwarta rewolucja przemysłowa nie marginalizuje roli człowieka jako pracownika. Wręcz przeciwnie – brakować będzie specjalistów, potrafiących tworzyć poszczególne elementy inteligentnej fabryki przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi, aparatów elektrycznych czy usług chmurowych.

Realizowany projekt umożliwi elektrykom i automatykom, opuszczającym Wydział Elektryczny Politechniki Wrocławskiej, zapoznanie się z technologią Przemysłu 4.0, możliwościami, jakie stwarza oraz przykładami jego implementacji w zakładach przemysłowych.

Celem prowadzonego w 3 etapach projektu są między innymi: opracowanie nowych programów dydaktycznych, opracowanie programów szkoleń i kursów, przeznaczonych dla szerokiej grupy odbiorców, wyposażenie Laboratorium Nowoczesnych Aparatów Elektrycznych w nowe stanowiska dydaktyczne, implementacja usług chmurowych i zastosowanie innowacyjnych metod nauczania.

W ramach projektu, 22.03.2022r. odbyła się oficjalna inauguracja projektu Edukacja. Obecni byli przedstawiciele Firmy  ABB Sp. z o.o., tj. prezes zarządu firmy - Tomasz Wolanowski oraz Radosław Dudzik - kierownik ds. rozwoju rozwiązań cyfrowych w biznesie Elektryfikacji ABB w Polsce. Politechnikę Wrocławską reprezentowali: dziekan Wydziału Elektrycznego prof. dr hab. inż. Waldemar Rebizant,  prodziekan ds. badań naukowych i rozwoju dr hab. Inż. Mateusz Dybkowski, prof. uczelni  Kierownik Katedry Energoelektryki dr hab. inż. Marcin Habrych, prof., koordynator ds. badań naukowych dr inż. Bartosz Brusiłowicz oraz wykonawcy projektu: kierownik projektu dr inż. Joanna Budzisz, mgr inż. Michał Czosnyka, dr inż. Wiktoria Grycan. W wyniku spotkania ustalono wspólne stanowisko firmy ABB oraz Politechniki Wrocławskiej, jakim jest strategiczne partnerstwo w sprawie  popularyzowania cyfryzacji wielowymiarowo, nie ograniczając się do jednej grupy odbiorców.  Ambicją autorów projektu jest dotarcie z programem do jak najszerszego grona zainteresowanych, uwzględniając różne etapy edukacji, np. szkoły zawodowe, szkoły średnie, uczelnie wyższe. Zbieżnym celem jest także skupienie się na innowacyjnych metodach nauki, wykorzystując edukację spersonalizowaną, a także edukację włączającą (kobiety w naukach technicznych, studenci z niepełnosprawnością). Równie istotna jest też realizacja projektu w grupie profesjonalistów i praktyków, celem zachęcenia ich do poznania i wdrożenia nowoczesnych technologii w przemyśle.

Notatka o projekcie firmy ABB znajduje się na stronie firmy ABB:

https://new.abb.com/news/pl/detail/90334/abb-i-politechnika-wroclawska-beda-uczyc-przemyslu-40

Strona  projektu:

https://projektedukacja.pwr.edu.pl/

 

Zdjęcia pochodzą z Archiwum Firmy ABB, autor Michał Sokołowski

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję