Nowy sprzęt dla Katedry Energoelektryki od firmy Atlas Copco Polska Sp z o.o.

Data: 18.10.2017 Kategoria: Nauka

atlascopco_-_przekazanie_darowizny_dla_pwr_-_20170919.jpg

Na Wydział Elektryczny Politechniki Wrocławskiej  trafił nowoczesny sprzęt do wykonywania badań energoelektrycznych od firmy  Atlas Copco Polska Sp z o.o.

Będzie on wykorzystywany w projektach studenckich i badawczych. Otrzymano m.in. zasilacz, multimetr cyfrowy, moduł do pomiaru temperatury, cyfrową stację lutowniczą. Urządzenia udało się pozyskać dzięki staraniom dr inż. Radosława Nalepy  i przy wsparciu Fundacji Rozwoju Politechniki Wrocławskiej. Sprzęt na kwotę ponad 4 tysięcy złotych podarowała firma Atlas Copco Polska Sp z o.o.

Dr inż. Radosław Nalepa z Katedry Energoelektryki wyjaśnia:
 - Na naszym Wydziale chcemy prowadzić badania i nauczanie w zakresie nowoczesnych systemów energoelektroniki i sterowania dedykowanych generowaniu, przetwarzaniu, składowaniu, przesyłaniu i kondycjonowaniu energii elektrycznej. Dlatego potrzebne nam jest  stanowisko do badań nad energoelektroniką i sterowaniem dla potrzeb inteligentnych sieci  energetycznych (tzw. smart grid), wyposażone tak jak w laboratoriach R&D firm .

W planach ma dalsze pozyskiwanie sprzętu do pracowni. Wiosną tego roku nawiązał kontakt  z jednym z dystrybutorów aparatury pomiarowej i dzięki temu uczelnia dostała nowej generacji oscyloskop.  Teraz do współpracy udało się zachęcić firmę Atlas Copco Polska, zajmującą się m.in. serwisem urządzeń z zakresu techniki sprężonego powietrza.

mgr inż. Adam Syniec, dyrektor Centralnego Serwisu Naprawczego Atlas Copco Polska podkreśla:

- Innowacyjność w Atlas Copco jest jednym z ważniejszych celów działalności. Dzięki innowacyjnemu podejściu firma jest w stanie konkurować na rynku dostarczając produkty i usługi zapewniające naszym klientom zrównoważony rozwój.Działamy również proekologicznie poprzez tworzenie nowoczesnych urządzeń o obniżonym zużyciu energii oraz systematyczne obniżanie emisji CO2. W związku z tym wspieramy nowe technologie i wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, gdzie energoelektronika i sterowanie są niezbędne. Dlatego właśnie wspieramy uczelnię, która rozwija te gałęzie nauki.